با کمبود ویتامین در بدن خداحافظی کنید!

بدن ما روزانه نیازمند جذب بسیاری از ویتامین هاست. این ویتامین ها از راه های مختلفی جذب بدن ما می‌شود. در جوامع امروزی بسیاری از افراد از کمبود ویتامین های مختلف در بدن خود رنج می‌برند و حتی اطلاعی از کمبود ویتامین مورد نظر در بدن خود ندارند! از جمله ویتامین های مورد نیاز بدن می‌‌توان به ویتامین های سری B(1،2،3،5،6،7،9،12)، C، D، E و K اشاره کرد.

به صورت کلی ویتامین ها در دو دسته مختلف دسته بندی می‌شوند، دسته محلول درآب و محلول در چربی. به جز ویتامین های K، A، D، E که محلول در چربی هستند باقی ویتامین های بیان شده محلول در آب هستند. مازاد ویتامین های محلول در آب برای بدن ضرری ندارد و میتواند به راحتی از بدن خارج شود ولی کمبود آنها باعث ایجاد مشکلات مختلف در بدن انسان می‌شود. درآب های ویتامینه مقادیر مشخصی از ویتامین های محلول درآب وجود دارد که مقادیر آن‌ها متناسب با نیاز بدن افراد و اقشار مختلف جامعه تنظیم شده است.

ویتامین های گروه B:

این ویتامین ها در تبدیل غذا به انرژی کمک بسیار می‌کنند. برای سلامت بافت های بدن مانند، پوست، عضله، مو و البته مغز و عملکرد سیستم عصبی نقش کلیدی دارند.

معمولا ویتامین های گروه B به جز B6 و B12 از طریق مواد غذایی به دست می‌آیند.

این ویتامین ها در گوشت قرمز، گوشت مرغ، لبنیات، تخـم مرغ؛ غلات با پوسـت، ماهـی، دربرخی از میوه ها و سبزیجات یافت می‌شود. همچنین برای تنظیم فعالیت های ژنی سلول‌ها بسیار ضروری است.معمولا افراد ویتامین B7 را با نام بیوتین می‌شناسند. بیوتین برای کمک به آنزیم ها برای تجزیه چربی ها و کربوهیدرات ها و پروتئین موجود در غذا نقش موثر دارد.این ویتامین B9 در ایجاد سلول های جدید نقش کلیدی دارد و از ایجاد نقص های مادر زادی مغز و نخاع جلوگیری میکند به همین دلیل به خانم های باردار در هفته های اول بارداری توصیه می‌شود. این ویتامین باعث کاهش خطر بیماری های قلبی و سرطان روده بزرگ می‌شود.غلات و دانه‌های غنی شده، مارچوبه، اسفناج، شلغم، بامیه، حبوبات، آب پرتقال و گوجه‌فرنگی منابع مهم آن هستند. اغلب مردم میزان کافی از این ویتامین را دریافت نمی‌کنند.

ویتامین C:

به نظر می‌آید مصرف زیاد ویتامین C میتواند از احتمال ابتلا به برخی سرطان ها مانند دهان، مری، معده و پستان را کاهش دهد.مصرف طولانی مدت ویتامین C میتواند بدن را در برابر ایجاد کاتاراکت محافظت کند.

ویتامیــن  C  یـک آنتی اکسیــدان اســت که فلفل دلمه و سیب زمینی و به‌خصوص آب آنها منابع ویتامین ث هستند